Важлива вразливість WEP2, яку має врахувати кожний користувач і адміністратор

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Цікаві статті

Розкрито деталі нової техніки атаки KRACK (Key Reinstallation Attacks), що дозволяє вклинитися в бездротове з'єднання на базі технології WPA2 і організувати перехоплення або підстановку трафіку без підключення до бездротової мережі і без визначення пароля доступу. Нова техніка атаки зводить нанівець рівень захисту WPA2, роблячи роботу через WPA2 не більше захищеною ніж, робота в публічній WiFi-мережі. Всім користувачам рекомендується обов'язково використовувати додаткові рівні захисту при роботі з конфіденційними даними при з'єднанні через WPA2, такі як VPN або звернення до ресурсів тільки по HTTPS.

Атака зачіпає концептуальні недопрацювання в стандарті WPA2, що робить уразливими всі реалізації стандарту, незалежно від застосовуваних шифрів (WPA-TKIP, AES-CCMP, GCMP). У тому числі наявність проблеми підтверджено в Android, Linux, macOS, iOS, Windows, OpenBSD, MediaTek і Linksys. Найбільша небезпека у користувачів пакету wpa_supplicant, для якого проведення атаки зазнає суттєвого спрощення, так як в версіях wpa_supplicant 2.4+ додатково знайдено уразливість, за допомогою якої атакуючі можуть перевести з'єднання на роботу з порожнім ключем шифрування і повністю контролювати трафік.

Додаткова вразливість в wpa_supplicant 2.4+ пов'язана з тим, що в коді передбачається, що ключ використовується тільки один раз, тому після установки він очищається з пам'яті, а операція перевстановлення призводить до використання вже очищеного ключа. Wpa_supplicant 2.4 використовується в платформі Android 6+ і багатьох дистрибутивах Linux, що робить дані системи найбільш уразливими при доступі в мережу через WPA2. Для інших реалізацій WPA2 небезпека не така велика і можлива лише вибіркова розшифровка кадрів.

Атака зводиться до ініціювання процесу перенастроювання сесійних ключів шифрування WPA / WPA2 / RSN (TK, GTK або IGTK), шляхом відправки клієнтові спеціально оформленого кадру. Подібне переналаштування може бути використано зловмисником для відключення захисту від повторного відтворення і істотного зниження стійкості шифрування до рівня, що дозволяє, в залежності від застосовуваного шифру, виконати розшифровку вмісту переданих кадрів або визначити частини ключів шифрування.

Зокрема, так як атакуючий добивається перевстановлення вже використовуваного ключа в процесі узгодження з'єднання, то здійснюється скидання прив'язаного до з'єднання номера переданих пакетів (в WPA2 номер пакета використовується в якості вектора ініціалізації, nonce) і скидається лічильник отриманих відповідей. Таким чином з'являється можливість повторного використання одноразового значення "nonce". Залежно від налаштувань бездротової мережі атакуючий може організувати прослуховування трафіку або маніпуляцію даними, наприклад, здійснити підстановку шкідливого коду на сторінки сайтів, одержувані без HTTPS.

Небезпека проблеми згладжує те, що вразливість може бути усунена без порушення сумісності, шляхом накладення патча на стороні клієнта. Точки доступу проблема зачіпає тільки, якщо вони працюють в режимі клієнта або включений 802.11R (Fast Roaming, зазвичай не ввімкнено за умовчанням). Продемонстрований метод атаки стосується тільки клієнтів і забезпечує перехоплення трафіку тільки від клієнта. Двохнаправлений перехоплення можливий в разі застосування на точці доступу 802.11R.

Проблема буде усунуто в hostapd / wpa_supplicant 2.7, але вже доступні патчі і пакети з виправленням сформовані для Debian, Fedora, ALT, ROSA, Arch і Ubuntu (в найближчі години поновлення очікуються для RHEL, SUSE і FreeBSD). З виробників обладнання оновлення прошивки випустили Mikrotik, Netgear, Ubiquiti і Aruba. Оновлення для точок доступу Zyxel заплановано на лютий 2018 року.

У OpenBSD проблема була усунена ще в кінці серпня, так як розробники даної системи відмовилися відкладати виправлення до закінчення ембарго, але погодилися не афішувати зв'язок виправлення з уразливістю до загального анонса. Доповнення: Microsoft також порушив ембарго і 10 жовтня випустив виправлення в складі поновлення KB4041676, без явного згадування в списку виправлень.

Студенти та викладачі кафедри взяли участь у заході з популяризації науки “Наукові пікніки”

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

18-го жовтня 2017р. студенти та викладачі кафедри взяли участь в освітньому заході з популяризації науки "Наукові пікніки", що проводився у місті Кременець.

Гостями заходу були школярі та студенти навчальних закладів.

Гості мали змогу познайомитись з практичними реалізаціями засобів IoT (Internet Of Things): "розумних" пристроїв, які розробили студенти з використанням мікро-ЕОМ на базі Arduino.

Були продемонстровані  практичні аспекти прокладання комп'ютерних мереж. Можна було познайомитись з будовою комп'ютерних систем. Розв'язати цікаві задачки й запобігти "вибуху бомби". Набути практичних навичок роботи з комп'ютерними системами та мережами.

Використання засобів отриманих у рамках проекту TEMPUS SEREIN у заході Вечір науки

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Проекти
22 вересня, cтуденти й викладачі кафедри комп'ютерних систем та мереж, разом із викладачами кафедри фізики, взяли участь в організації освітнього заходу  Вечір науки з популяризації науки для школярів та студентів. Великий інтерес для дітей та молоді становили стенди, які представили учасники заходу. Студенти спеціальності комп'ютерна інженерія демонстрували цікаві навчальні макети, які виконані на обладнанні, що придбане в рамках проекту TEMPUS SEREIN ("Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains") у відділенні Національного альянсу з комп'ютерної безпеки - National Security Alliance при кафедрі КС. Студенти продемонстрували власні розробки на базі однокристальних ЕОМ.

Студенти й викладачі кафедри взяли активну участь у організації Вечора науки

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини, Цікаві статті
22 вересня, cтуденти й викладачі кафедри комп'ютерних систем та мереж, разом із викладачами кафедри фізики, взяли участь в організації освітнього заходу з популяризації науки для школярів та студентів.
Захід відвідала велика кількість учнів, студентів, їх вчителів та батьків. Були й наймолодші учасники заходу, які тільки но переступили поріг школи, їх привели в наш університет батьки. Захід був підготовлений таким чином, що був цікавим різним категоріям гостей: учням молодших та старших класів, студентам коледжів та університетів, а також їх батькам та вчителям.
Науковці університету в доступній та цікавій формі розповіли про свою працю, свої досягнення та застосування досягнень науки в повсякденному житті.
У читальній залі університету панувала дружня атмосфера, яка сприяла поширенню духу науки та освіти серед молоді.
Великий інтерес для дітей та молоді становили стенди, які представили учасники заходу.
Студенти спеціальності комп'ютерна інженерія демонстрували цікаві навчальні макети, які виконані на обладнанні, що придбане в рамках проекту TEMPUS SEREIN ("Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains") у відділенні Національного альянсу з комп'ютерної безпеки - National Security Alliance при кафедрі КС. Студенти продемонстрували власні розробки на базі однокристальних ЕОМ.
Також були продемонстровані високотехнологічні розробки викладачів (А.М.Паламар) для керування енергопостачанням базових станцій систем мобільного зв'язку. Гості заходу мали змогу прослухали науково-популярну лекцію доц. кафедри фізики Крамара О.І. "Оптичні технології у VR-шоломах"; ознайомились з безпілотними літальними апаратами, які продемонструвала станція юних техніків й побачили себе з висоти пташиного польоту;
послухали доповідь переможців Всеукраїнського конкурсу «Професіонали майбутнього-2017» «Сучасні технології на варті здоров’я».
Усі учасники заходу надіслали вітання учасникам Європейської ночі науковців.

Вечір науки в ТНТУ імені Івана Пулюя 22 вересня 2017 року о 18:00

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

Вечір науки - 2017

у Тернопільському національному технічному університеті

імені Івана Пулюя

22 вересня 2017 року

Вітаємо!

В наступні кілька годин ти  науковець, для допитливості якого немає нездоланних перешкод. Досвідчені та молоді науковці відповідатимуть на запитання та ділитимуться секретами.

Програма нашого вечора

о 18:00 ми разом розпочнемо цей Вечір науки;

о 18:10 буде науково-популярна лекція доц. кафедри фізики Крамара О.І. "Оптичні технології у VR-шоломах";

о 18:40 зможемо побачити себе з висоти пташиного польоту;

о 19:00 послухаємо доповідь переможців Всеукраїнського конкурсу «Професіонали майбутнього-2017» «Сучасні технології на варті здоров’я»;

з 19:00 до 21:30 зможемо відвідати наукові лабораторії: електронної мікроскопії, лазерних ударних хвиль, автоматизації технологічних процесів, електрики та магнетизму, де будуть відбуватися демонстрації незвичних явищ та ефектів.

о 21:30 ми надішлемо вітання учасникам Європейської ночі науковців.

Протягом всього вечора ми зможемо:

 • простежити за супутником;

 • «політати» на квадрокоптері;

 • покерувати роботом;

 • спробувати «підслухати» розмову по мобільному телефону;

 • побачити як рукавичка говорить замість тебе;

 • зробити двовимірне тривимірним;

 • побачити наслідки пострілу потужного лазера,

 • засвітити люмінесцентні лампи від трансформатора Тесли;

 • побачити незвичне в повсякденному;

 • приєднатися до тисяч учасників Ночі європейських науковців

та багато іншого!

Ми занурюємося в науку одночасно із тисячами учасників Ночі європейських науковців у 250 містах Європи.

Метою Ночі європейських науковців є наближення науки до людей, насамперед молоді. Щоб усі могли побачити й оцінити, що саме наука пропонує нам у 21 столітті, та переконатися, що науковцем може стати кожен, хто прагне розгадати таємниці навколишнього світу і не спиняється перед труднощами.

Ніч європейських науковців – це захід, присвячений популяризації науки та веселому навчанню. Такий захід дає можливість зустрітися з науковцями, поспілкуватися з ними, зрозуміти їх роль в суспільстві. Це відбувається шляхом проведення доступних експериментів, наукових демонстрацій та шоу, пізнавальної діяльності для дітей, екскурсій до наукових лабораторій, конкурсів, змагань, забав з науковцями.

Учасники Ночі європейських науковців мають змогу подолати поширені стереотипи щодо науковців – їх способу діяльності, віку, статі та переконатися, що професія дослідника може бути цікавою та приносити багато користі й задоволення.

Для участі в Ночі європейських науковців не має значення попередній науковий досвід чи рівень освіти – кожна дитина знайде цікаве і доступне для розуміння. Насправді, цей вечір може стати сімейним святом, бо запрошення відвідати наукові установи й стати хоч на один вечір справжніми науковцями адресоване до людей будь-якого віку. Багато заходів дозволяють потрапити за лаштунки науки – безпосередньо до наукових лабораторій, куди зазвичай не пускають відвідувачів.

Ставши частиною цього європейського проекту, можна відкрити науковця в собі.

Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight

Не соромся питати науковців про все, що тебе зацікавило – їм буде приємно бачити інтерес до досліджень, які стали сенсом їхнього життя.

Наука змінює світ, але нічого не може без людей, які захоплені наукою. Таких людей, як ти! Давай зробимо світ кращим!

Пам'ятай! Наукові досліди повинні бути безпечними для людей та довкілля! В лабораторіях треба працювати уважно та з обережністю!

Станьте з ТНТУ друзями у facebook і ти першим дізнаватимешся про дати й програму Всеукраїнського фестивалю науки та Наукових пікніків.

Наш студент продовжить здобувати освітній рівень магістра в університеті Тарту (Естонія).

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини
Наш студент, випускник освітнього рівня бакалавр Віктор Мисько, який цього року успішно склав іспит з фаху за спеціальністю  "Комп'ютерна інженерія", здобув стипендію на навчання в університеті Тарту (Естонія). Віктор здобуватиме освітній рівень магістра інженерії (комп'ютерного спрямування) протягом двох років на денній формі навчання. Для підготовки до вступу в вищий навчальний заклад ЄС наш студент доклав чимало зусиль й цілеспрямованої праці. Варто зазначити, що Віктор Мисько є одним з кращих студентів спеціальності Комп'ютерна інженерія за багатьма критеріями: академічною успішністю навчання, участю в різноманітних освітніх заходах та ініціативах, участю в олімпіадах та конкурсах студентських робіт. Щиро зичимо Віктору успішно пройти наступний етап навчання та самореалізуватись у житті.

Чому комп’ютерні інженери вивчають Linux і чому Petya.A став “другом” багатьох користувачів Windows

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Цікаві статті

Доволі часто майбутні комп'ютерні інженери запитують чи є сенс вивчати Linux.

Відповідь на це запитання однозначна. Але для тих, що вагаються, автор статті навів достатні аргументи:

Windows, давай, до побачення

(більше…)

Хороші новини від IBM для університетської спільноти комп’ютерних інженерів

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

IBM має гарні новини! Завдяки напруженій роботі  глобальної команди IBM існує новий, дійсно захоплюючий вебсайт університетських відносин. Як інформативний, так і яскравий.

Кожний може знайти щось для себе:

 • новини в галузі науки,
 • результати наукових досліджень
 • новини про технології,
 • освітні ініціативи,
 • курси (безкоштовні та на платній основі),
 • освітні матеріали,
 • можливості працевлаштування,
 • стажування.
Протягом багатьох років студенти спеціальності Комп'ютерна інженерія мають змогу брати участь (і успішно її приймають) в освітніх ініціативах компанії IBM

За детальною інформацією звертайтесь на кафедру комп'ютерних систем та мереж.

http://www.research.ibm.com/university/

Вітаємо з успішним захистом наших спеціалістів!

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

У неділю 25-го червня відбулось заключне засідання Державної Екзаменаційної Комісії з захисту дипломних робіт спеціаліста зі спеціальності Комп'ютерна інженерія. Захист відбувся успішно: усі студенти, які виконали завдання дипломного проектування, отримали кваліфікацію "Спеціаліста з комп'ютерних систем та мереж".

Вітаємо з успішним захистом наших спеціалістів й зичимо становлення в професійній кар'єрі та особистому житті!

Наші студенти – переможці конкурсу “Професіонали майбутнього 2017”

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

Команда ТНТУ у складі студентів четвертого курсу спеціальності комп’ютерна інженерія: Круць Христини, Мриглода Олега, Марківа Василя, Цапко Андрія та студентки комп’ютерних наук - Митник Олесі посіла друге місце на Всеукраїнському конкурсі «Професіонали майбутнього 2017».

Всеукраїнський конкурс «Професіонали майбутнього» проводиться для студентів профільних ВНЗ напрямку «Телекомунікації».

Мета конкурсу – відродження освітнього та наукового потенціалу країни, використання мобільних технологій в освіті, підготовка молодих фахівців для роботи в телекомунікаційній сфері.

Організатор конкурсу - компанія Vodafone.

Цього року 11 команд провідних технічних вузів України представляли свої роботи на тему: «Управління якістю обслуговування (Е2Е QoS) і механізми пріоритезації трафіку в мережах 4G/5G для сервісів IoT».

Щиро вітаємо наших студентів з високою оцінкою їхньої роботи та бажаємо подальших успіхів, натхнення та нових звершень!

Тернопільські студенти роблять «розумний» будинок доступнішим

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Цікаві статті

Тернопільські студенти роблять «розумний» будинок доступнішим

Маємо ким пишатися. Нещодавно троє тернопільських студентів виграли призове місце на Всеукраїнському форумі студентів політехнічних університетів. Молоді коп’ютерні інженери запропонували власне рішення системи контролю доступу до «розумного будинку».

Автор: Оксана Максимлюк

(Джерело: Телеканал ІНТБ)

Програма екзамену з фаху (для бакалаврів)

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Студенту

Програма екзамену з фаху з атестації здобувачів вищої освіти ступеня «Бакалавр» напряму 6.050102 “Комп’ютерна інженерія” для студентів групи СІ -41, СІс-41, СІс-42, СІз-41, СІзс-41, СІз-51, факультету комп’ютерно-інформаційних систем і програмної інженерії

Завантажити програму для Екзамену із фаху (для бакалаврів)

Комп’ютерні інженери отримали чудовий подарунок з нагоди 57-ї річниці університету

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

2 червня 2017 року, з нагоди святкування 57-ї річниці з дня заснування університету польська компанія «Устронянка» подарувала для університету сучасне комп'ютерне обладнання, а саме високопродуктивні робочі станції (CPU: Intel i3 3300, RAM: 8GB, HDD: 1TB, Video nVidia Quadro, Monitor Philips 22'').

Компанія «Устронянка» є головним партнером університету у проведенні міжнародної практики студентів та одним із найбільших лідерів з виробництва безалкогольних напоїв на ринку Польщі.

Ректор ТНТУ ім.І.Пулюя Петро Ясній та директор компанії "Устронянка" Міхал Божек

Подарунок було вручено Почесним Доктором Doctor Honoris Causa Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, президентом компанії «Устронянка» Miхалом Божеком.

Комп'ютерне обладнання встановлено на кафедрі комп'ютерних систем та мереж у лабораторії 603 "Лабораторії моделювання інформаційних систем та цифрової обробки сигналів" (корпус №1). Обчислювальна техніка дасть змогу покращити якість підготовки фахівців напряму "Комп'ютерна інженерія".

      Наявні обчислювальні засоби застосовуються у ході навчального процесу та наукових досліджень кафедри комп'ютерних систем та мереж.

Колектив кафедри щиро дякує Міхалу Божеку за щедрий внесок у підготовку майбутніх фахівців!

 

Навчально-методична література кафедри

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

Методичні вказівки до виконання курсових проектів і робіт:

«Дослідження і проектування комп’ютерних систем та мереж»

«Архітектура комп’ютерів»

«Проектування спеціалізованих засобів обробки даних з використанням ПЛІС»

«Комп’ютерна схемотехніка»

«Математичне забезпечення комп’ютерних систем та мереж»

«Комп’ютерна логіка»

«Комп’ютерні мережі»

«Комп’ютерні системи»

«Системне програмне забезпечення»

«Системне програмування»

«Об’єктно-орієнтоване програмування»

Навчально-методична література кафедри

Автор(и)

Назва навчально-методичної літератури

Посилання в сховищі

Паламар, Михайло Іванович;  Паламар, Андрій Михайлович Методичні вказівки до лабораторних робіт та курсового проектування http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17998
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню лабораторних робіт з дисципліни "Алгоритми та методи обчислень" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17809
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню лабораторних робіт з дисципліни "Комп'ютерна логіка" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17780
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню практичних робіт з дисципліни "Комп'ютерна логіка" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17779
Лупенко, Сергій Анатолійович Теоретичні основи моделювання та опрацювання циклічних сигналів в інформаційних системах http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17718
Петрик, Оксана Юліанівна;  Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни «Об’єктно-орієнтоване програмування». http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17782
Шингера, Наталія Ярославівна Методичні вказівки до виконання курсового проекту з дисципліни "Комп'ютерні системи" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17662
Шингера, Наталія Ярославівна Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Введення в спеціальність” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17635
Шингера, Наталія Ярославівна;  Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17634
Шингера, Наталія Ярославівна;  Конспект лекцій з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17633
Шингера, Наталія Ярославівна;  Методичні вказівки до виконання самостійної роботи студентів з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17632
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до виконання навчальної практики (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17631
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до виконання переддипломної практики (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17630
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до проходження навчальної практики для іноземних студентів (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) англійською мовою http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17629
Шингера, Наталія Ярославівна Конспект лекцій з дисципліни «Вступ у спеціальність» для іноземних студентів (англійською мовою) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17628
Шингера, Наталія Ярославівна Конспект лекцій з дисципліни “Комп’ютерна логіка” для іноземних студентів. Частина 1 http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17627

(Відповідні методичні матеріали можуть бути отримані в бібліотеці ТНТУ ім.І.Пулюя)

Методичні матеріали опубліковані в електронному вигляді в відповідних курсах:

Аспірантура

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Наукова діяльність

На кафедрі комп'ютерних систем та мереж ТНТУ ім.І.Пулюя можна здобувати освіту за ступенем доктора філософії за спеціальністю 123 — Комп'ютерна інженерія.

На сьогодні на кафедрі навчається 4 аспіранти:

Оробчук Олександра Романівна, тема дисертаційного дослідження «Онтологічне моделювання китайської образної медицини в задачах проектування онтоорієнтованих інформаційних систем для інтегральної медецини».
Пундик Володимир Іванович, тема дисертаційного дослідження  «Моделі, методи та засоби розробки програмних систем із використанням хмарних технологій».
Капаціла Роман Ігорович, тема дисертаційного дослідження «Методи та засоби автоматизованої кардіодіагностики з використанням нейромережевих технологій».
Бабій Віталій Васильович, тема дисертаційного дослідження «Методи інтеграції технологій Big Data в існуючу інфраструктуру операторів мобільного зв’язку».

Стосовно вступу в аспірантуру звертайтесь у відділ аспірантури:

Адреса: 46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 56, корпус 1, каб.100

Телефон: (0352) 25-57-98

Е-mail: aspiranttu@gmail.com, vid_asp@tu.edu.te.ua

Веб-сайт: asp.tntu.edu.ua В університеті діють Спеціалізовані Вчені ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій. Зокрема ті, які мають стосунок до спеціальності 123 - Комп'ютерна інженерія (12 - Інформаційні технології)  

Докторські:

Ясній П.В. Д 58.052.01 01.05.02 — Математичне моделювання та обчислювальні методи

Кандидатські:

Приймак М.В. К58.052.06 05.13.05 — Комп'ютерні системи та компоненти 05.13.06 — Інформаційні технології

Навчальні плани

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

Ознайомитись із структурою навчального процесу студентів спеціальності 123 Комп'ютерна інженерія можна за наступними посиланнями:

Навчальні плани бакалаврів

Навчальні плани магістрів

Можна дізнатись у якому семестрі і в якому обсязі (кількість кредитів та годин) викладається певна навчальна дисципліна.

Також графік курсового та дипломного проектування, практик, канікул тощо.

Запрошуємо на навчання

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

КАФЕДРА КОМП’ЮТЕРНИХ СИСТЕМ ТА МЕРЕЖ

здійснює підготовку фахівців за спеціальністю

123 «Комп’ютерна інженерія»

за денною та заочною формами навчання.

Комп’ютерна інженерія поєднує компетенції з проектування, реалізації, впровадження й супроводу програмного та апаратного забезпечення комп’ютерних систем та мереж різного призначення.

Комп’ютерні інженери займаються багатьма аспектами комп’ютерних систем: від проектування мікропроцесорів, комп’ютерів і суперкомп’ютерів, створення програмного забезпечення до адміністрування та супроводу комп’ютерних мережевих інфраструктур (великих підприємств, Інтернет-провайдерів, установ та організацій).

Випускники спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія» здатні виконувати такі завдання:

 • Проектувати, налагоджувати та обслуговувати комп’ютерні мережі.

 • Створювати операційні системи, їх компоненти та інші системні програми.

 • Встановлювати та супроводжувати апаратно-програмні комплекси різного призначення.

 • Створювати програмне забезпечення для високопродуктивних обчислювальних систем.

 • Проектувати, впроваджувати та супроводжувати високопродуктивні обчислювальні системи й хмарні сервіси.

 • Створювати програмне забезпечення для вбудованих та мобільних комп’ютерних систем.

 • Проектувати мікропроцесорні та мікроконтролерні пристрої.

 • Проектувати та створювати аналогові, цифрові та гібридні плати.

 • Створювати робототехнічні системи.

 • Проводити наукові дослідження.

Наші випускники обіймають такі посади:
 • Системний адміністратор
 • Мережевий адміністратор
 • Адміністратор баз даних
 • Адміністратор безпеки
 • Інженер програміст
 • Системний програміст
 • Системний аналітик
 • Backend-розробник
 • DevOps (Development Operations)
 • Архітектор комп’ютерних систем та мереж
 • Аналітик комп’ютерних систем та мереж
 • System integrator

1-603 – Моделювання інформаційних систем та цифрової обробки сигналів

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту, Лабораторії

Розташування: корпус 1, 6-й поверх, аудиторія № 603

Кількість робочих місць: 10

Комп'ютерна лабораторія "Моделювання інформаційних систем та цифрової обробки сигналів" забезпечує викладання дисциплін освітнього рівня "бакалавр" та "магістр", а саме:

2 червня 2017 року, з нагоди святкування 57-ї річниці з дня заснування університету польська компанія «Устронянка» подарувала надсучасне комп'ютерне обладнання для даної аудиторії. Компанія «Устронянка» є головним партнером університету у проведенні міжнародної практики студентів та одним із найбільших лідерів з виробництва безалкогольних напоїв на ринку Польщі.

Ректор ТНТУ ім.І.Пулюя Петро Ясній та директор компанії "Устронянка" Міхал Божек

Подарунок було вручено Почесним Доктором Doctor Honoris Causa Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, президентом компанії «Устронянка» Miхалом Божеком.

Лабораторію обладнано надсучасними робочими станціями (CPU: Intel i3 3300, RAM: 8GB, HDD: 1TB, Video nVidia Quadro, Monitor Philips 22'').

     

Наявні обчислювальні засоби застосовуються у ході навчального процесу та наукових досліджень кафедри комп'ютерних систем та мереж.

Комп'ютерне обладнання забезпечує комфортну роботу:

 • середовищ моделювання інформаційних систем;
 • виконання засобів віртуалізації операційних систем;
 • ресурсоємких засобів розроблення програмного забезпечення: Android Studio (+emulator), Visual Studio + MS SQL Server, компонентів технології JEE-стеку, технологій програмування nVidia CUDA та OpenCL.
   

1-705 – Мультимедійна лекційна аудиторія (корпус №1, ауд. 705)

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту, Лабораторії

Розташування: корпус 1, 7-й поверх, аудиторія № 705

Кількість місць: 78

Мультимедійна лекційна аудиторія (корпус №1, ауд. 705) призначена для проведення лекцій, презентацій та інших навчально-виховних заходів.

Зустріч з випускником кафедри, директором компанії Crowdin Сергієм Дмитришином

Зустріч-лекція з випускником кафедри, провідним QA-спеціалістом компанії eMagic Миколою Дорожем

Історія кафедри

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

Кафедра комп’ютерних систем та мереж (КС) створена 1 червня 2004 року і носила назву кафедри радіокомп’ютерних систем, оскільки в той час здійснювала підготовку бакалаврів за двома напрямами: 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» та 6.050901 «Радіотехніка».

Відповідно до планів реорганізації структурних підрозділів університету та згідно наказу № 558-01 від 9 грудня 2008 р. кафедру радіокомп’ютерних систем реорганізовано у кафедру комп’ютерної інженерії, яка увійшла до складу факультету комп’ютерно-інформаційних систем та програмної інженерії.

У 2011-му році кафедру комп’ютерної інженерії перейменовано у кафедру комп’ютерних систем та мереж.

Першу акредитацію напряму 6.050102 «Комп’ютерна інженерія» та спеціальності 7.05010201 «Комп’ютерні системи та мережі» проведено у червні 2006 року (рішення ДАК від 22.06.2006 року, протокол № 61).

За роки існування кафедри до професорсько-викладацького складу входили: д.т.н., проф. Лупенко С.А., д.т.н., проф. Щербак Л.М., д.т.н., проф. Бойко І. Ф., д.т.н. проф. Євтух П.С., д.т.н., проф. Карпінський М.П., д.т.н., проф. Грицик В.В., д.т.н., проф. Паламар М.І., д.т.н., проф. Лупенко А.М., д.т.н., проф. Пастух О.А., к.т.н., доц. Осухівська Г.М., к.ф-м.н. доц. Закордонець В.С., к.т.н., доц. Харченко О.Г., к.т.н., доц. Яцишин В.В., к.т.н., доц. Гладьо Ю.Б., к.т.н., доц. Рафа Т.М., к.т.н., доц. Мовчан Л.Т., к.т.н., доц. Луцків А.М., к.т.н., доц. Шингера Н.Я., к.т.н. Тиш Є.В, к.т.н. Лещишин Ю.З., ст. викладач Прохоровський С.В., ст. викладач Піскун С.О., ст.викладач Луцик Н.С., ст викладач Жаровський Р.О., ст. викладач Петрик О.Ю., асист. Семчук А.П., асист. Капаціла І.Б., асист. Дем’янчук Н.Р., асист. Крамар В.І., асист. Поліщук Г.В., асист. Лобас А.О., асист. Шаблій Н.Р., асист. Паламар А.М.

Завідувачем кафедри радіокомп’ютерних систем, а пізніше - кафедри комп’ютерних систем та мереж було призначено д.т.н., проф. Лупенка Сергія Анатолійовича.

У 2009-му році викладачами кафедри проводилось викладання спеціалізованих курсів слухачам-іноземцям з компанії “Хітако” за тематиками інформаційної безпеки та сучасних технологій передавання даних.

У 2010-му році у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя на базі кафедри комп’ютерних систем та мереж ліцензовано освітньо-кваліфікаційний рівень «магістр» за спеціальністю 8.05010201 «Комп’ютерні системи та мережі».

З 2014-го року кафедрою здійснюється підготовка студентів з числа іноземних громадян англійською мовою викладання.

З 2015-го року започатковано навчання магістрів за програмами подвійних дипломів з Люблінською політехнікою (Польща).

У 2016-му році в університеті розпочато підготовку наукових кадрів у аспірантурі за спеціальністю 123 «Комп’ютерна інженерія».

На даний час на кафедрі працюють: д.т.н., проф. Лупенко С.А., к.т.н., доц. Осухівська Г.М., к.т.н., доц. Луцків А.М., к.т.н., доц. Яцишин В.В., к.т.н., доц. Шингера Н.Я., к.т.н. Тиш Є.В., ст.викл. Луцик Н.С., ст.викл. Петрик О.Ю., ст.викл. Жаровський Р.О., асист. Шаблій Н.Р. - за основним місцем роботи; д.т.н. проф. Євтух П.С., д.т.н., проф. Паламар М.І., д.т.н., проф. Лупенко А.М, к.т.н., доц. Мовчан Л.Т., к.т.н. Лещишин Ю.З., ст. викл. Лобур Т.Б., ст.викл. Федорів П.С., асист. Паламар А.М. – на умовах внутрішнього сумісництва та навчально-допоміжний персонал: інженер І-ї категорії Пилипишин Л.Д., інженер Андруньків Г.В., ст.лаборант Максимова Л.П., лаборант Митражик В.М.,

З березня 2015-го року кафедру комп’ютерних систем та мереж очолює к.т.н., доц. Осухівська Галина Михайлівна.

Вся навчальна робота на кафедрі комп’ютерних систем та мереж спрямована на підвищення рівня підготовки висококваліфікованих спеціалістів. В навчальний процес активно впроваджуються новітні технології та технічні засоби навчання. Лабораторії кафедри регулярно оновлюються та поповнюються сучасною комп’ютерною технікою та лабораторним устаткуванням. Лекційні аудиторії, в яких проводиться навчання студентів, оснащені сучасним мультимедійним проекційним обладнанням.

При кафедрі функціонує науково-технічна лабораторія моделювання, математичного та програмного забезпечення інформаційних систем та мереж.

В рамках проекту TEMPUS SEREIN (“Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains”) кафедра приймає участь у роботі Національного альянсу з комп’ютерної безпеки – National Security Alliance.

На сьогодні кафедрою комп’ютерних систем та мереж ведеться підготовка студентів спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія» за денною та заочною формами навчання.

Бланки

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Студенту

Необхідні документи для дипломного та курсового проектування:

Зверніть увагу на те чи має відповідний документ бути одностороннім чи двостороннім.

Проконсультуйтесь у керівника ДП/ДР/ДРМ або в викладача, який здійснює керування курсовим проектуванням.

Головні наукові публікації

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

Обліковий запис кафедри комп'ютерних систем та мереж у Google Академії:

https://scholar.google.com.ua/citations?user=lv-tU60AAAAJ&hl=ru

Тут можна знайти перелік найважливіших наукових публікацій працівників кафедри.

Стажування (захист дисертацій) за кордоном

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Міжнародне співробітництво
20 вересня 2016 року на спільному засіданні спецради університету ім. Блеза Паскаля (French Institute of Advanced Mechanics, Institut Pascal, UMR 6602 / UBP /CNRS / IFMA, Clermont Université, France)  і Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя Луцик Надія Степанівна захистила дисертаційну роботу на здобуття PhD ступеня (доктор філософії) за програмою подвійних дипломів, на тему: «Modelling and methods of biomechanical heart signals processing using the conditional cyclic random process».

Галина Михайлівна Осухівська нагороджена почесною грамотою

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Новини

За багаторічну сумлінну працю та з нагоди 57-ї річниці ТНТУ ім.І.Пулюя завідувач кафедри комп'ютерних систем та мереж Галина Михайлівна Осухівська була нагороджена почесною грамотою.

Виступ ректора ТНТУ ім.І.Пулюя Петра Яснія

Відзнаку було вручено представниками управління освіти в ході урочистого засідання Вченої Ради Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя.

Вручення почесної грамоти Галині Осухівській

Вітаємо Галину Михайлівну й зичимо здоров'я й подальшої плідної праці!

Контакти

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Абітурієнту

Поштова адреса:

м.Тернопіль, вул. Руська, 56, корпус № 1, к.604

Номер мобільного телефону:

(098) - 544 - 29 - 31

Номер стаціонарного телефону:

1604 (із зовнішніх телефонів через комутатор 51-97- 00,

тоді в тональному режимі набрати внутрішній номер)

E-mail: kaf_ki@tu.edu.te.ua

Веб сторінка кафедри: http://kaf-ks.tntu.edu.ua

Курсові проекти і роботи

Оприлюднено Коментування вимкненоОприлюднено в Студенту

Курсові проекти і роботи

«Дослідження і проектування комп’ютерних систем та мереж»

«Архітектура комп’ютерів»

«Проектування спеціалізованих засобів обробки даних з використанням ПЛІС»

«Комп’ютерна схемотехніка»

«Математичне забезпечення комп’ютерних систем та мереж»

«Комп’ютерна логіка»

«Комп’ютерні мережі»

«Комп’ютерні системи»

«Системне програмне забезпечення»

«Системне програмування»