Новини

Відкрите лекційне заняття з “Основ програмування”

Оприлюднено

До уваги студентів, викладачів та всіх зацікавлених!

 

6 листопада 2018р., у вівторок, о 9:30 в ауд. 2-33 відбудеться відкрите лекційне заняття з курсу “Основи програмування” на тему: “Файлові структури даних”.

Заняття буде проведене ст.викладачем кафедри КС Петрик Оксаною Юліанівною.

Новини

Кафедрою організовано зустріч студентів з компанією Unicorn Systems

Оприлюднено

 18 вересня 2018 року кафедра комп’ютерних систем та мереж організувала зустріч студентів ФІС ТНТУ з представниками європейської компанії Unicorn Systems. Unicorn Systems – відомий виробник IT рішень для енергетики, страхових компаній, банків, сфери торгівлі та промислового виробництва.

Під час зустрічі розробники компанії розповіли присутнім про сучасні тренди проектування, розроблення й впровадження складних комп’ютеризованих систем.

Генеральний директор Володимир Погойда розповів про досвід компанії в галузі автоматизації процесів на європейських ринках та плани Unicorn Systems по розширенню сфери своєї діяльності на теренах України й, зокрема, в Тернополі.

В результаті зустрічі досягнуто домовленості про проведення впродовж 2018-2019 навчального року семінарів для студентів факультету за темою: «Технології проектування та розробки складних комп’ютеризованих систем з використанням Unicorn Application Framework». Метою таких семінарів є підвищення загальної та професійної компетентності студентів у сфері проектування та розроблення комп’ютеризованих систем, засвоєння основних прийомів і методів, які використовуються при створенні сучасних комп’ютеризованих систем, а також отримання практичного досвіду.

Зокрема, на цих семінарах Unicorn планує поділитися власним досвідом розроблення інформаційних систем та провести ряд практичних занять, де дасть студентам можливість спробувати свої сили в проектуванні систем на базі нової розробки компанії – Unicorn Application Framework.

Семінари проводитимуться раз на місяць для всіх бажаючих студентів та аспірантів, й щотижня або частіше проводитимуться практичні заняття у режимі онлайн. В результаті таких тренінгів студенти опанують основні навички проектування та розроблення складних комп’ютеризованих систем, познайомляться з перевагами використання фреймворків, зокрема: Unicorn Application Framework, Unicorn Mobile (IoT-Ready Cloud архітектурою), uuApp Framework, uuServerKit (Java). Слухачі тренінгів ознайомляться з розробленням концептуальних моделей інформаційних систем та навчаться використовувати фреймворки під час проектування та розроблення цих систем (на прикладі Unicorn Application Framework).

Наприкінці зустрічі представниками Unicorn Systems було проведено тестування студентів, а кращим – запропоновано проходження практики та сприяння в подальшому працевлаштуванні в компанії.

Новини

Відкрита зустріч з компанією UNICORN

Оприлюднено
Кафедра комп'ютерних систем та мереж ТНТУ та компанія Unicorn запрошують всіх зацікавлених на відкриту зустріч, де можна буде ознайомитися із сучасними трендами в проектуванні та розробці складних комп'ютерних систем на базі Unicorn Application Framework. Місце зустрічі: читальний зал науково-технічної бібліотеки університету (навч.корпус №2, ауд. 58) Дата зустрічі: 18 вересня 2018 Час зустрічі: 12:30
Новини

Перемога студента напряму 123 “Комп’ютерна інженерія” Романа Луцишина на олімпіаді “ІТ Universe 2018”

Оприлюднено

Студент напряму 123 "Комп'ютерна інженерія" Роман Луцишин взяв участь у фіналі Міжнародної студентської олімпіади у сфері інформаційних технологій для студентів вищих навчальних закладів "ІТ Universe 2018" у конкурсі "Адміністрування Linux". Перемозі у фіналі передувала перемога в відбірковому турі на рівні університету. Роман успішно продемонстрував навички використання засобів адміністрування операційної системи Linux.

Участь у олімпіаді була одним із етапів поглиблення практичних навичок та закріплення теоретичних знань у предметній області комп'ютерної інженерії, зокрема як DevOps-інженера, фахівця із системного та мережевого адміністрування.

Підготовку до олімпіади здійснював доцент кафедри комп'ютерних систем та мереж, к.т.н. Андрій Луцків.

Міжнародне співробітництво

Tempus (Erasmus +) SEREIN

Оприлюднено
Працівники кафедри брали участь у виконанні проекту "Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains" (SEREIN).

Проект фінансується в рамках програми Tempus (Erasmus +), яка заохочує вищі навчальні заклади в країнах-членах ЄС та країн-партнерів для участі в структурованому співпраці по створенню «консорціумів».

Термін виконання проекту: грудень 2013 р. - грудень 2016 р. (продовжено до червня 2017 р.) Проект спрямований на задоволення потреб бізнесу і суспільства у висококваліфікованих фахівцях з оцінки та управління інформаційною безпекою шляхом впровадження навчальних програм з кібербезпеки і стійкості (резільєнтності).

Цілі проекту:

1) Нова магістерська програма з кібербезпеки та стійкості (резільєнтності);

2) Нова програма для докторів філософії з кібербезпеки та стійкості (резільєнтності);

3) Програма перепідготовки з кібербезпеки та стійкості (резільєнтності);

4) Створення National Security Alliance для навчання і консультування в галузі управління інформаційної безпекою.

Основною метою проекту є створення нового покоління інженерів та наукових кадрів, здатних конструктивно розвивати напрям з оцінювання та забезпечення кібербезпеки. У проекті представлено 15 організацій з Болгарії, Естонії, Італії, Швеції, Великобританії та України для вирішення проблем, які виникли в сучасному світі між науковими колами, промисловістю і бізнесом, щоб задовольнити всі зацікавлені сторони цього процесу.

Посилання на матеріали, які були підготовлені всім консорціумом в рамках даного проекту: https://drive.google.com/open?id=1dDq_e5vHyIgJn1nJWL5FtFrUE1FzYZkC

Абітурієнту

Освітні програми

Оприлюднено

Освітні програми підготовки кафедри комп'ютерних систем та мереж

за спеціальністю 123 Комп'ютерна інженерія

 
Новини

Відкрита лекція з web-програмування

Оприлюднено

До уваги студентів, викладачів та всіх зацікавлених!

У п'ятницю 18.05.18 в ауд. 401, о 13:00

відбудеться відкрита лекцію з курсу

"Web-програмування"

на тему: "Робота зі словниками".

Лекція буде проведена доцентом кафедри КС Василем Володимировичем Яцишином.

Новини

Студентський науковий гурток

Оприлюднено

Шановні студенти!

Нагадуємо, що на кафедрі комп'ютерних систем та мереж працює студентський науковий гурток.

На зустрічі гуртка можуть приходити всі, кого цікавить предметна область комп'ютерної інженерії, а саме:

 • алгоритми та структури даних;
 • практичні та теоретичні аспекти роботи операційних систем;
 • засоби та методи IoT (Internet Of Things);
 • різні аспекти програмування;
 • бази даних, а також BigData, елементи DataScience;
 • підготовка до олімпіад з профільних дисциплін Комп'ютерної інженерії

та багато іншого.

До гуртка можуть долучатися студенти інших кафедр та факультетів ТНТУ, а також інших навчальних закладів, але бажано попередньо зголошуватись стосовно наявності вільного місця.

Зустрічі відбуваються кожного четверга о 16.10, ауд.1-705, (1-й корпус ТНТУ).

(У графіку можливі зміни, тому попередньо дізнавайтесь деталі зустрічі: тему, місце (за потреби, заняття можуть проводитись у одній із лабораторій кафедри Комп'ютерних систем та мереж).

Стосовно діяльності гуртка звертайтесь до доц. кафедри КС Луцківа А.М. (l.andriy AT gmail.com)

Новини

Студент кафедри виборов 3-є місце на змаганнях

Оприлюднено
25 грудня 2017 року в спорткомплексі "Галичина" у м. Львів відбулися змагання з кіокушинкай карате у розділі "куміте" на відкритий Кубок України серед чоловіків/жінок, присвячений 25 річчю Львівської обласної федерації Кіокушинкай карате. Серед численних учасників, студент спеціальності "Комп'ютерна інженерія", Роман Луцишин, який провівши 4 поєдинки, виборов ІІІ місце у своїй віковій категорії. Вітаємо Романа з перемогою.
Новини

Студенти кафедри відвідали компанію Елекс

Оприлюднено

29-го листопада студенти 4-го курсу кафедри комп'ютерних систем та мереж відвідали тернопільський офіс компанії Елекс.

Було проведено екскурсію офісом компанії. Керівник тернопільського офісу компанії Елекс Сергій Кутузов розповів про діяльність компанії, про освітні ініціативи компанії й можливості самореалізації у ній майбутніх комп'ютерних інженерів.

 
Цікаві статті

Чому працювати у ІТ-індустрії – вигідна перспектива?

Оприлюднено

Українська ІТ-індустрія розвивається швидкими темпами і за підсумками останнього року зайняла третє місце у структурі експорту послуг з України. На сьогоднішній день галузь вимірюється обсягом залучених ІТ-фахівців, об’ємом експортної виручки та кількістю сплачених податків до державного бюджету країни. Так, у 2016 році кількість спеціалістів в сфері розробки інформаційних технологій склала понад 100 тисяч програмістів і за прогнозами експертів їх кількість в Україні тільки зростатиме. Це пов’язано передусім з тим, що українські розробники мають високу ІТ-експертизу, гарну освітню базу та створюють технологічні продукти і рішення для відомих світових брендів та компаній зі списку Global Fortune 500.

За даними ІТ Комітету Європейської Бізнес Асоціації* тільки за перше півріччя 2017 року обсяг експорту комп’ютерних та інформаційних послуг зріс на 18,3% (до 1,256 млрд доларів) порівняно з аналогічним періодом у 2016 році. У той час, як обєм податкових надходжень від ІТ-сектору до державного бюджету за перші 6 місяців цього року зріс на 32,9% у порівнянні з таким же періодом минулого року і становить 3,69 мільярдів гривень.

До того ж, ІТ-галузь є єдиною серед українських експортних індустрій, яка стабільно зростає, а не скорочується, протягом останніх трьох років. Цей ріст склав 58%, починаючи з 2014 року. У той час за той же період галузь продовольчих товарів та сировини для їх виробництва зменшилась на 10%, трубопровідний транспорт – на 21%, а промисловість чорних і кольорових металів та виробів з них впала аж на 52%. З огляду на такі негативні тенденції у вітчизняній промисловості можна з упевненістю стверджувати, що майбутнє української економіки у наданні високотехнологічних послуг та створенні якісних і конкурентних ІТ-рішень, продуктів.

Українські фахівці розробляють продукти для тисяч всесвітньовідомих брендів і компаній, та не завжди можуть розповісти про це у медіа чи на особистих веб-ресурсах.

Це пов’язано з підписанням спеціальних комерційних контрактів про нерозголошення NDA (non-disclosure agreement). Саме тому часто українці, користуючись програмним забезпеченням у сучасних автомобілях, чи сервісами сайтів відомих брендів, додатками, електронними послугами – навіть не знають, що це все було створено ІТ-спеціалістами в офісах технологічних компаній у Києві, Харкові, Одесі, Львові чи інших містах країни. Саме про такі розробки та успіхи ІТ-компаній Luxoft Ukraine, Ciklum, GlobalLogic, SoftServe, Sigma Software, EPAM Ukraine, Eleks і розповідається у відео сюжетах ІТ Комітету Європейської Бізнес Асоціації.

Найбільшими ІТ-хабами в Україні є Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса та Вінниця. Та останнім часом починає зростати роль в ІТ-сфері і значно менших міст України, зокрема в нашому рідному Тернополі.

Галузь приваблює молодих фахівців та «світчерів» (ті, хто змінює сферу діяльності на ІТ-специфіку) передусім цікавими проектами, можливістю подорожувати і спілкуватися з людьми з різних країн світу і безперечно ж великою платнею за роботу. Так, до прикладу зарплатня початківця в галузі у 5 разів перевищує мінімальну заробітну плату по країні.

На сьогоднішній день більше половини робочих місць у галузі знаходиться в регіонах і це в рамках децентралізації сприяє розвитку невеликих міст і містечок.

Усі перераховані факти про ІТ-індустрію свідчать лише про її подальше зростання і перспективу для молодих фахівців отримати небанальну, цікаву і перспективну роботу. Щороку галузь високих технологій потребує більше 10 тисяч кваліфікованих кадрів. Однак для того, щоб бути конкурентним на ІТ-ринку недостатньо лише знань основ інформатики. Потрібно всебічно розвиватися і цікавитися іншими індустріями та новітніми технологіями, розробками, тенденціями, оскільки замовлення можуть надходити від замовників з абсолютно різних галузей: від телекомунікацій і наносфер до індустрії моди і краси. Ще однією умовою гарного ІТ-фахівця є відмінне знання іноземних мов. І якщо володіння англійською у сучасному світі – це вже must, то знання іншої іноземної збільшить вашу експертизу і цінність як фахівця сфери високих технологій.

Час летить неймовірно швидко і питання вашого майбутнього потрібно вирішувати вже зараз. Тож плануйте, аналізуйте, навчайтеся і приєднуйтесь до найбільш динамічної індустрії у світі!


 • - даний матеріал надано Європейською Бізнес Асоціацією. ІТ комітет Європейської Бізнес Асоціації є індустріальним об’єднанням компаній, що займаються виробництвом програмних продуктів та наданням програмних послуг. Місія Комітету полягає у сприянні розвитку ІТ-галузі в Україні відповідно до європейської практики ведення бізнесу та захисту професійних і колективних інтересів ІТ-спільноти.

  Більше деталей на сторінці ІТ Комітету: http://eba.com.ua/uk/lobbying/committees/item/4049-eba-it-committee#eba-it-committee.

Новини

День Відкритих дверей (19.11.2017)

Оприлюднено

19-го листопада 2017 р. відбувся традиційний "День відкритих дверей" нашого університету. На заході були присутні майбутні абітурієнти та їх батьки.

На заході було представлено факультет ФІС та його спеціальності.

Очевидно, що вибір майбутньої спеціальності це виважений та відповідальний крок, тому нагадуємо нашим потенційним вступникам, що детальну інформацію про спеціальність 123 "Комп'ютерна інженерія" та можливості їх навчання, можна отримати звернувшись на нашу кафедру за телефоном:

(098) - 544 - 29 - 31

Номер стаціонарного телефону:

1604 (із зовнішніх телефонів через комутатор 51-97- 00,

тоді в тональному режимі набрати внутрішній номер)

Написавши листа електронною поштою: kaf_ki@tu.edu.te.ua

або завітавши до нас за адресою м.Тернопіль, вул. Руська, 56, корпус № 1, к.1-604,

Новини

Проект наших студентів переміг у SDG Hackathon!

Оприлюднено
11 - 12 листопада SDG Hackathon - Тернопіль об’єднав більше 70 молодих ІТ-фахівців, які бажають розвинути свої навики в програмуванні та працювати над реальними проектами. Команда «C.E.D» студентів четвертого курсу спеціальності «Комп’ютерна інженерія» у складі Миколи Бедрийчука, Романа Волянського, Василя Дармограя, Христини Недільської та Валентина Судомира перемогла у SDG Hackathon – Тернопіль.
Запропонований нашими студентами проект «Розумний пішохідний перехід» дозволить зменшити аварійність на дорогах шляхом облаштування пішохідних переходів «розумним» освітленням, можливістю оповіщення як водія про наявність пішохода, так і пішохода про наближення транспортного засобу та його швидкість.
Слід зазначити, що юні комп’ютерні інженери запропонували та втілили свою ідею у діючому макеті всього лише за 24 години.
Щиро вітаємо наших студентів з високою оцінкою їхньої роботи та бажаємо подальших успіхів, натхнення та нових звершень!
Загалом студенти кафедри прийняли участь у чотирьох командах конкурсу.
Випускник кафедри та директор компанії Crowdin Сергій Дмитришин
Випускник кафедри та директор компанії Dreams Innovative Андрій Дерень
Цікаві статті

Важлива вразливість WEP2, яку має врахувати кожний користувач і адміністратор

Оприлюднено

Розкрито деталі нової техніки атаки KRACK (Key Reinstallation Attacks), що дозволяє вклинитися в бездротове з'єднання на базі технології WPA2 і організувати перехоплення або підстановку трафіку без підключення до бездротової мережі і без визначення пароля доступу. Нова техніка атаки зводить нанівець рівень захисту WPA2, роблячи роботу через WPA2 не більше захищеною ніж, робота в публічній WiFi-мережі. Всім користувачам рекомендується обов'язково використовувати додаткові рівні захисту при роботі з конфіденційними даними при з'єднанні через WPA2, такі як VPN або звернення до ресурсів тільки по HTTPS.

Атака зачіпає концептуальні недопрацювання в стандарті WPA2, що робить уразливими всі реалізації стандарту, незалежно від застосовуваних шифрів (WPA-TKIP, AES-CCMP, GCMP). У тому числі наявність проблеми підтверджено в Android, Linux, macOS, iOS, Windows, OpenBSD, MediaTek і Linksys. Найбільша небезпека у користувачів пакету wpa_supplicant, для якого проведення атаки зазнає суттєвого спрощення, так як в версіях wpa_supplicant 2.4+ додатково знайдено уразливість, за допомогою якої атакуючі можуть перевести з'єднання на роботу з порожнім ключем шифрування і повністю контролювати трафік.

Додаткова вразливість в wpa_supplicant 2.4+ пов'язана з тим, що в коді передбачається, що ключ використовується тільки один раз, тому після установки він очищається з пам'яті, а операція перевстановлення призводить до використання вже очищеного ключа. Wpa_supplicant 2.4 використовується в платформі Android 6+ і багатьох дистрибутивах Linux, що робить дані системи найбільш уразливими при доступі в мережу через WPA2. Для інших реалізацій WPA2 небезпека не така велика і можлива лише вибіркова розшифровка кадрів.

Атака зводиться до ініціювання процесу перенастроювання сесійних ключів шифрування WPA / WPA2 / RSN (TK, GTK або IGTK), шляхом відправки клієнтові спеціально оформленого кадру. Подібне переналаштування може бути використано зловмисником для відключення захисту від повторного відтворення і істотного зниження стійкості шифрування до рівня, що дозволяє, в залежності від застосовуваного шифру, виконати розшифровку вмісту переданих кадрів або визначити частини ключів шифрування.

Зокрема, так як атакуючий добивається перевстановлення вже використовуваного ключа в процесі узгодження з'єднання, то здійснюється скидання прив'язаного до з'єднання номера переданих пакетів (в WPA2 номер пакета використовується в якості вектора ініціалізації, nonce) і скидається лічильник отриманих відповідей. Таким чином з'являється можливість повторного використання одноразового значення "nonce". Залежно від налаштувань бездротової мережі атакуючий може організувати прослуховування трафіку або маніпуляцію даними, наприклад, здійснити підстановку шкідливого коду на сторінки сайтів, одержувані без HTTPS.

Небезпека проблеми згладжує те, що вразливість може бути усунена без порушення сумісності, шляхом накладення патча на стороні клієнта. Точки доступу проблема зачіпає тільки, якщо вони працюють в режимі клієнта або включений 802.11R (Fast Roaming, зазвичай не ввімкнено за умовчанням). Продемонстрований метод атаки стосується тільки клієнтів і забезпечує перехоплення трафіку тільки від клієнта. Двохнаправлений перехоплення можливий в разі застосування на точці доступу 802.11R.

Проблема буде усунуто в hostapd / wpa_supplicant 2.7, але вже доступні патчі і пакети з виправленням сформовані для Debian, Fedora, ALT, ROSA, Arch і Ubuntu (в найближчі години поновлення очікуються для RHEL, SUSE і FreeBSD). З виробників обладнання оновлення прошивки випустили Mikrotik, Netgear, Ubiquiti і Aruba. Оновлення для точок доступу Zyxel заплановано на лютий 2018 року.

У OpenBSD проблема була усунена ще в кінці серпня, так як розробники даної системи відмовилися відкладати виправлення до закінчення ембарго, але погодилися не афішувати зв'язок виправлення з уразливістю до загального анонса. Доповнення: Microsoft також порушив ембарго і 10 жовтня випустив виправлення в складі поновлення KB4041676, без явного згадування в списку виправлень.

Новини

Студенти та викладачі кафедри взяли участь у заході з популяризації науки “Наукові пікніки”

Оприлюднено

18-го жовтня 2017р. студенти та викладачі кафедри взяли участь в освітньому заході з популяризації науки "Наукові пікніки", що проводився у місті Кременець.

Гостями заходу були школярі та студенти навчальних закладів.

Гості мали змогу познайомитись з практичними реалізаціями засобів IoT (Internet Of Things): "розумних" пристроїв, які розробили студенти з використанням мікро-ЕОМ на базі Arduino.

Були продемонстровані  практичні аспекти прокладання комп'ютерних мереж. Можна було познайомитись з будовою комп'ютерних систем. Розв'язати цікаві задачки й запобігти "вибуху бомби". Набути практичних навичок роботи з комп'ютерними системами та мережами.

Проекти

Використання засобів отриманих у рамках проекту TEMPUS SEREIN у заході Вечір науки

Оприлюднено
22 вересня, cтуденти й викладачі кафедри комп'ютерних систем та мереж, разом із викладачами кафедри фізики, взяли участь в організації освітнього заходу  Вечір науки з популяризації науки для школярів та студентів. Великий інтерес для дітей та молоді становили стенди, які представили учасники заходу. Студенти спеціальності комп'ютерна інженерія демонстрували цікаві навчальні макети, які виконані на обладнанні, що придбане в рамках проекту TEMPUS SEREIN ("Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains") у відділенні Національного альянсу з комп'ютерної безпеки - National Security Alliance при кафедрі КС. Студенти продемонстрували власні розробки на базі однокристальних ЕОМ.
Новини

Студенти й викладачі кафедри взяли активну участь у організації Вечора науки

Оприлюднено
22 вересня, cтуденти й викладачі кафедри комп'ютерних систем та мереж, разом із викладачами кафедри фізики, взяли участь в організації освітнього заходу з популяризації науки для школярів та студентів.
Захід відвідала велика кількість учнів, студентів, їх вчителів та батьків. Були й наймолодші учасники заходу, які тільки но переступили поріг школи, їх привели в наш університет батьки. Захід був підготовлений таким чином, що був цікавим різним категоріям гостей: учням молодших та старших класів, студентам коледжів та університетів, а також їх батькам та вчителям.
Науковці університету в доступній та цікавій формі розповіли про свою працю, свої досягнення та застосування досягнень науки в повсякденному житті.
У читальній залі університету панувала дружня атмосфера, яка сприяла поширенню духу науки та освіти серед молоді.
Великий інтерес для дітей та молоді становили стенди, які представили учасники заходу.
Студенти спеціальності комп'ютерна інженерія демонстрували цікаві навчальні макети, які виконані на обладнанні, що придбане в рамках проекту TEMPUS SEREIN ("Modernization of Postgraduate Studies on Security and Resilience for Human and Industry Related Domains") у відділенні Національного альянсу з комп'ютерної безпеки - National Security Alliance при кафедрі КС. Студенти продемонстрували власні розробки на базі однокристальних ЕОМ.
Також були продемонстровані високотехнологічні розробки викладачів (А.М.Паламар) для керування енергопостачанням базових станцій систем мобільного зв'язку. Гості заходу мали змогу прослухали науково-популярну лекцію доц. кафедри фізики Крамара О.І. "Оптичні технології у VR-шоломах"; ознайомились з безпілотними літальними апаратами, які продемонструвала станція юних техніків й побачили себе з висоти пташиного польоту;
послухали доповідь переможців Всеукраїнського конкурсу «Професіонали майбутнього-2017» «Сучасні технології на варті здоров’я».
Усі учасники заходу надіслали вітання учасникам Європейської ночі науковців.
Новини

Вечір науки в ТНТУ імені Івана Пулюя 22 вересня 2017 року о 18:00

Оприлюднено

Вечір науки - 2017

у Тернопільському національному технічному університеті

імені Івана Пулюя

22 вересня 2017 року

Вітаємо!

В наступні кілька годин ти  науковець, для допитливості якого немає нездоланних перешкод. Досвідчені та молоді науковці відповідатимуть на запитання та ділитимуться секретами.

Програма нашого вечора

о 18:00 ми разом розпочнемо цей Вечір науки;

о 18:10 буде науково-популярна лекція доц. кафедри фізики Крамара О.І. "Оптичні технології у VR-шоломах";

о 18:40 зможемо побачити себе з висоти пташиного польоту;

о 19:00 послухаємо доповідь переможців Всеукраїнського конкурсу «Професіонали майбутнього-2017» «Сучасні технології на варті здоров’я»;

з 19:00 до 21:30 зможемо відвідати наукові лабораторії: електронної мікроскопії, лазерних ударних хвиль, автоматизації технологічних процесів, електрики та магнетизму, де будуть відбуватися демонстрації незвичних явищ та ефектів.

о 21:30 ми надішлемо вітання учасникам Європейської ночі науковців.

Протягом всього вечора ми зможемо:

 • простежити за супутником;

 • «політати» на квадрокоптері;

 • покерувати роботом;

 • спробувати «підслухати» розмову по мобільному телефону;

 • побачити як рукавичка говорить замість тебе;

 • зробити двовимірне тривимірним;

 • побачити наслідки пострілу потужного лазера,

 • засвітити люмінесцентні лампи від трансформатора Тесли;

 • побачити незвичне в повсякденному;

 • приєднатися до тисяч учасників Ночі європейських науковців

та багато іншого!

Ми занурюємося в науку одночасно із тисячами учасників Ночі європейських науковців у 250 містах Європи.

Метою Ночі європейських науковців є наближення науки до людей, насамперед молоді. Щоб усі могли побачити й оцінити, що саме наука пропонує нам у 21 столітті, та переконатися, що науковцем може стати кожен, хто прагне розгадати таємниці навколишнього світу і не спиняється перед труднощами.

Ніч європейських науковців – це захід, присвячений популяризації науки та веселому навчанню. Такий захід дає можливість зустрітися з науковцями, поспілкуватися з ними, зрозуміти їх роль в суспільстві. Це відбувається шляхом проведення доступних експериментів, наукових демонстрацій та шоу, пізнавальної діяльності для дітей, екскурсій до наукових лабораторій, конкурсів, змагань, забав з науковцями.

Учасники Ночі європейських науковців мають змогу подолати поширені стереотипи щодо науковців – їх способу діяльності, віку, статі та переконатися, що професія дослідника може бути цікавою та приносити багато користі й задоволення.

Для участі в Ночі європейських науковців не має значення попередній науковий досвід чи рівень освіти – кожна дитина знайде цікаве і доступне для розуміння. Насправді, цей вечір може стати сімейним святом, бо запрошення відвідати наукові установи й стати хоч на один вечір справжніми науковцями адресоване до людей будь-якого віку. Багато заходів дозволяють потрапити за лаштунки науки – безпосередньо до наукових лабораторій, куди зазвичай не пускають відвідувачів.

Ставши частиною цього європейського проекту, можна відкрити науковця в собі.

Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight

Не соромся питати науковців про все, що тебе зацікавило – їм буде приємно бачити інтерес до досліджень, які стали сенсом їхнього життя.

Наука змінює світ, але нічого не може без людей, які захоплені наукою. Таких людей, як ти! Давай зробимо світ кращим!

Пам'ятай! Наукові досліди повинні бути безпечними для людей та довкілля! В лабораторіях треба працювати уважно та з обережністю!

Станьте з ТНТУ друзями у facebook і ти першим дізнаватимешся про дати й програму Всеукраїнського фестивалю науки та Наукових пікніків.

Новини

Наш студент продовжить здобувати освітній рівень магістра в університеті Тарту (Естонія).

Оприлюднено
Наш студент, випускник освітнього рівня бакалавр Віктор Мисько, який цього року успішно склав іспит з фаху за спеціальністю  "Комп'ютерна інженерія", здобув стипендію на навчання в університеті Тарту (Естонія). Віктор здобуватиме освітній рівень магістра інженерії (комп'ютерного спрямування) протягом двох років на денній формі навчання. Для підготовки до вступу в вищий навчальний заклад ЄС наш студент доклав чимало зусиль й цілеспрямованої праці. Варто зазначити, що Віктор Мисько є одним з кращих студентів спеціальності Комп'ютерна інженерія за багатьма критеріями: академічною успішністю навчання, участю в різноманітних освітніх заходах та ініціативах, участю в олімпіадах та конкурсах студентських робіт. Щиро зичимо Віктору успішно пройти наступний етап навчання та самореалізуватись у житті.
Цікаві статті

Чому комп’ютерні інженери вивчають Linux і чому Petya.A став “другом” багатьох користувачів Windows

Оприлюднено

Доволі часто майбутні комп'ютерні інженери запитують чи є сенс вивчати Linux.

Відповідь на це запитання однозначна. Але для тих, що вагаються, автор статті навів достатні аргументи:

Windows, давай, до побачення

(більше…)

Новини

Хороші новини від IBM для університетської спільноти комп’ютерних інженерів

Оприлюднено

IBM має гарні новини! Завдяки напруженій роботі  глобальної команди IBM існує новий, дійсно захоплюючий вебсайт університетських відносин. Як інформативний, так і яскравий.

Кожний може знайти щось для себе:

 • новини в галузі науки,
 • результати наукових досліджень
 • новини про технології,
 • освітні ініціативи,
 • курси (безкоштовні та на платній основі),
 • освітні матеріали,
 • можливості працевлаштування,
 • стажування.
Протягом багатьох років студенти спеціальності Комп'ютерна інженерія мають змогу брати участь (і успішно її приймають) в освітніх ініціативах компанії IBM

За детальною інформацією звертайтесь на кафедру комп'ютерних систем та мереж.

http://www.research.ibm.com/university/
Новини

Вітаємо з успішним захистом наших спеціалістів!

Оприлюднено

У неділю 25-го червня відбулось заключне засідання Державної Екзаменаційної Комісії з захисту дипломних робіт спеціаліста зі спеціальності Комп'ютерна інженерія. Захист відбувся успішно: усі студенти, які виконали завдання дипломного проектування, отримали кваліфікацію "Спеціаліста з комп'ютерних систем та мереж".

Вітаємо з успішним захистом наших спеціалістів й зичимо становлення в професійній кар'єрі та особистому житті!

Новини

Наші студенти – переможці конкурсу “Професіонали майбутнього 2017”

Оприлюднено

Команда ТНТУ у складі студентів четвертого курсу спеціальності комп’ютерна інженерія: Круць Христини, Мриглода Олега, Марківа Василя, Цапко Андрія та студентки комп’ютерних наук - Митник Олесі посіла друге місце на Всеукраїнському конкурсі «Професіонали майбутнього 2017».

Всеукраїнський конкурс «Професіонали майбутнього» проводиться для студентів профільних ВНЗ напрямку «Телекомунікації».

Мета конкурсу – відродження освітнього та наукового потенціалу країни, використання мобільних технологій в освіті, підготовка молодих фахівців для роботи в телекомунікаційній сфері.

Організатор конкурсу - компанія Vodafone.

Цього року 11 команд провідних технічних вузів України представляли свої роботи на тему: «Управління якістю обслуговування (Е2Е QoS) і механізми пріоритезації трафіку в мережах 4G/5G для сервісів IoT».

Щиро вітаємо наших студентів з високою оцінкою їхньої роботи та бажаємо подальших успіхів, натхнення та нових звершень!

Цікаві статті

Тернопільські студенти роблять «розумний» будинок доступнішим

Оприлюднено

Тернопільські студенти роблять «розумний» будинок доступнішим

Маємо ким пишатися. Нещодавно троє тернопільських студентів виграли призове місце на Всеукраїнському форумі студентів політехнічних університетів. Молоді коп’ютерні інженери запропонували власне рішення системи контролю доступу до «розумного будинку».

Автор: Оксана Максимлюк

(Джерело: Телеканал ІНТБ)

Студенту

Програма екзамену з фаху (для бакалаврів)

Оприлюднено

Програма екзамену з фаху з атестації здобувачів вищої освіти ступеня «Бакалавр» напряму 6.050102 “Комп’ютерна інженерія” для студентів групи СІ -41, СІс-41, СІс-42, СІз-41, СІзс-41, СІз-51, факультету комп’ютерно-інформаційних систем і програмної інженерії

Завантажити програму для Екзамену із фаху (для бакалаврів)

Новини

Комп’ютерні інженери отримали чудовий подарунок з нагоди 57-ї річниці університету

Оприлюднено

2 червня 2017 року, з нагоди святкування 57-ї річниці з дня заснування університету польська компанія «Устронянка» подарувала для університету сучасне комп'ютерне обладнання, а саме високопродуктивні робочі станції (CPU: Intel i3 3300, RAM: 8GB, HDD: 1TB, Video nVidia Quadro, Monitor Philips 22'').

Компанія «Устронянка» є головним партнером університету у проведенні міжнародної практики студентів та одним із найбільших лідерів з виробництва безалкогольних напоїв на ринку Польщі.

Ректор ТНТУ ім.І.Пулюя Петро Ясній та директор компанії "Устронянка" Міхал Божек

Подарунок було вручено Почесним Доктором Doctor Honoris Causa Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, президентом компанії «Устронянка» Miхалом Божеком.

Комп'ютерне обладнання встановлено на кафедрі комп'ютерних систем та мереж у лабораторії 603 "Лабораторії моделювання інформаційних систем та цифрової обробки сигналів" (корпус №1). Обчислювальна техніка дасть змогу покращити якість підготовки фахівців напряму "Комп'ютерна інженерія".

      Наявні обчислювальні засоби застосовуються у ході навчального процесу та наукових досліджень кафедри комп'ютерних систем та мереж.

Колектив кафедри щиро дякує Міхалу Божеку за щедрий внесок у підготовку майбутніх фахівців!

 
Абітурієнту

Навчально-методична література кафедри

Оприлюднено

Методичні вказівки до виконання курсових проектів і робіт:

«Дослідження і проектування комп’ютерних систем та мереж»

«Архітектура комп’ютерів»

«Проектування спеціалізованих засобів обробки даних з використанням ПЛІС»

«Комп’ютерна схемотехніка»

«Математичне забезпечення комп’ютерних систем та мереж»

«Комп’ютерна логіка»

«Комп’ютерні мережі»

«Комп’ютерні системи»

«Системне програмне забезпечення»

«Системне програмування»

«Об’єктно-орієнтоване програмування»

Навчально-методична література кафедри

Автор(и)

Назва навчально-методичної літератури

Посилання в сховищі

Паламар, Михайло Іванович;  Паламар, Андрій Михайлович Методичні вказівки до лабораторних робіт та курсового проектування http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17998
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню лабораторних робіт з дисципліни "Алгоритми та методи обчислень" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17809
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню лабораторних робіт з дисципліни "Комп'ютерна логіка" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17780
Тиш, Євгенія Володимирівна Методичні вказівки по проведенню практичних робіт з дисципліни "Комп'ютерна логіка" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17779
Лупенко, Сергій Анатолійович Теоретичні основи моделювання та опрацювання циклічних сигналів в інформаційних системах http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17718
Петрик, Оксана Юліанівна;  Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни «Об’єктно-орієнтоване програмування». http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17782
Шингера, Наталія Ярославівна Методичні вказівки до виконання курсового проекту з дисципліни "Комп'ютерні системи" http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17662
Шингера, Наталія Ярославівна Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Введення в спеціальність” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17635
Шингера, Наталія Ярославівна;  Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17634
Шингера, Наталія Ярославівна;  Конспект лекцій з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17633
Шингера, Наталія Ярославівна;  Методичні вказівки до виконання самостійної роботи студентів з дисципліни “Адміністрування комп’ютерних мережевих систем” http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17632
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до виконання навчальної практики (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17631
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до виконання переддипломної практики (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17630
Шингера, Наталія Ярославівна;  Осухівська, Галина Михайлівна Методичні вказівки до проходження навчальної практики для іноземних студентів (6.050102 „Комп’ютерна інженерія”) англійською мовою http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17629
Шингера, Наталія Ярославівна Конспект лекцій з дисципліни «Вступ у спеціальність» для іноземних студентів (англійською мовою) http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17628
Шингера, Наталія Ярославівна Конспект лекцій з дисципліни “Комп’ютерна логіка” для іноземних студентів. Частина 1 http://elartu.tntu.edu.ua/handle/123456789/17627

(Відповідні методичні матеріали можуть бути отримані в бібліотеці ТНТУ ім.І.Пулюя)

Методичні матеріали опубліковані в електронному вигляді в відповідних курсах:

Наукова діяльність

Аспірантура

Оприлюднено

На кафедрі комп'ютерних систем та мереж ТНТУ ім.І.Пулюя можна здобувати освіту за ступенем доктора філософії за спеціальністю 123 — Комп'ютерна інженерія.

На сьогодні на кафедрі навчається 4 аспіранти:

Оробчук Олександра Романівна, тема дисертаційного дослідження «Онтологічне моделювання китайської образної медицини в задачах проектування онтоорієнтованих інформаційних систем для інтегральної медецини».
Пундик Володимир Іванович, тема дисертаційного дослідження  «Моделі, методи та засоби розробки програмних систем із використанням хмарних технологій».
Капаціла Роман Ігорович, тема дисертаційного дослідження «Методи та засоби автоматизованої кардіодіагностики з використанням нейромережевих технологій».
Бабій Віталій Васильович, тема дисертаційного дослідження «Методи інтеграції технологій Big Data в існуючу інфраструктуру операторів мобільного зв’язку».

Стосовно вступу в аспірантуру звертайтесь у відділ аспірантури:

Адреса: 46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 56, корпус 1, каб.100

Телефон: (0352) 25-57-98

Е-mail: aspiranttu@gmail.com, vid_asp@tu.edu.te.ua

Веб-сайт: asp.tntu.edu.ua В університеті діють Спеціалізовані Вчені ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій. Зокрема ті, які мають стосунок до спеціальності 123 - Комп'ютерна інженерія (12 - Інформаційні технології)  

Докторські:

Ясній П.В. Д 58.052.01 01.05.02 — Математичне моделювання та обчислювальні методи

Кандидатські:

Приймак М.В. К58.052.06 05.13.05 — Комп'ютерні системи та компоненти 05.13.06 — Інформаційні технології